Teorie filozoficzne w Renesansie:
Za naczelna wartość w odrodzeniu został uznany człowiek. On i jego kultura był niezwykłym zjawiskiem zasługującym na wielkie uznanie i nieskrywany zachwyt. To w jakim sposób należy człowieka postrzegać określił włoski humanizm, potężny prąd umysłowy, który narodził się pod koniec XIII wieku. Miał on zdecydowany wpływ na stosunek współczesnych mu ludzi do czasów minionych, szczególnie zaś do czasów antycznych ale również nawiązywano szczególnie chętnie do średniowiecza, do sposoby jego postrzegania człowieka, do średniowiecznego intelektualnego życia, przejawiając jednak zdecydowanie krytyczny stosunek wobec niego. Humanizm włoski zdecydowanie wpłynął na umiłowanie starożytności, która odkrywano na nowo i nieustannie się w niej rozczytywano, podziwiano antyczną literaturę, sztukę, filozofię i wszystkie jej przejawy.
Filozofowie:
- Erazm z Rotterdamu - tworzył w południowej Europie. Był duchownym, wiele podróżował, przyjaciel Tomasza Morusa. Mówiło się o nim człowiek instytucja. Doskonale znał języki antyczne, był wszechstronnie wykształcony, pisał wyłącznie po łacinie. Jego najważniejsze dzieło to satyra Pochwała głupoty, wydana w 1520 r. i Dialogi. W swoich utworach krytykował złe zjawiska występujące w kościele, jak również niektóre poglądy i działania reformatorów. Narażał się na niechęć kościoła i reformatorów. Był zwolennikiem tzw. irenizmu postawa wyrażająca dezaprobatę dla wszystkich wojen, kłótni i zwad. Chwalił zgodę i pokój pomiędzy ludźmi.
- Tomasz Morus - wybitny angielski humanista. Autor utworu pt. Utopia. Tytuł utworu oznaczał krainę, która naprawdę nie istnieje. Ludzie żyjący na wyspie Utopia nie potrzebowali pieniędzy, byli szczęśliwi, żyli w zgodzie z naturą. Panował tam ustrój doskonały. Dziki stworzeniu idealnej wyspy miał możliwość skrytykowania otaczającej go rzeczywistości. Głosił egalitaryzm, czyli równość ludzi wobec prawa. Postulował zniesienie prawa własności i wolność religijną. Został ścięty gdyż nie uznał Henryka VIII za zwierzchnika kościoła (anglikanizm).
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz